1 2 3 ... 19 >
1 2 3 ... 19 >

İş Güvenliği Levhaları, Çeşitleri ve Fiyatları

İnsan güvenliği çalışma ortamlarında hem ekonomi hem de eğitim yönünden gelişen ülkelerde oldukça önemlidir. Çalışma hayatının en önemli faktörü olan iş güvenliği, iş yerindeki çalışma koşullarını kaliteli bir hale getirir. İş yerinde bulunan insanları uyarmaya yarayan bu levhalar, iş güvenliği levhaları olarak adlandırılırlar. Hayati bir öncem taşıyan iş güvenliği levhaları, yön bulma, güvenlik, bilgilendirme ve dikkatli olunması gereken yerlerin bildirisini yapmak amacı ile kullanılırlar. Bu sayede iş yerinde gerçekleşmesi olan olumsuz durumların önüne geçilir. 

İş Güvenliği Levhaları Nedir?

İşletmelerin güvenliği açısından son yıllarda sıklıkla tercih edilen ve bazı ülkelerde de zorunlu hale getirilen iş güvenliği levhalar,insanların ortamda can güvenliklerini ciddi derecede artırır. Tehlike arz eden iş yerlerinde kullanılan bu levhaları fosforlu ışıklı ve elektrikli çeşitlerde görebilmek mümkün. Farklı sistemler ile işlevlerini devam ettiren iş güvenliği levhaları, belirli standartlara göre oluştururlar. İş yerlerinde bulunan bu uyarı levhalarının renkleri ve anlamları tüm çalışanlar tarafından mutlaka bilinmelidir. 

İş güvenliği uyarı levhaları ve anlamları sayesinde, iş kazalarının oranlarının düşüşe geçildiği gözlemlenmiştir. İş ortamlarında bulunan bu levhalar, çalışanlar ve ziyaretçiler için ortam hakkında çok daha doğru bilgilere ve alınması gereken önlemler hakkınd abilgi sahibi olmalarını sağlar. İş güvenliği uyarı levhaları sayesinde insanların can güvenliği koruma altına alındığı gibi iş yerinin mal koruması da sağlanmış olur. 

İş Güvenliği Levhaları Çeşitleri

İş güvenliği levhaları ve anlamları çeşit çeşit farklı kategorilerde incelenirler. İş güvenliği levhaları farklı renklerde üretilseler de genel anlamda tek bir noktada odaklanırlar. İnsan sağlığını ve malını güvence altına alan iş güvenliği levhaları yasaklayıcı levhalar, emredici levhalar, yangın levhaları, genel maksatlı levhalar, uyarıcı levhalar ve acil çıkış levha çeşitleri olarak bilinirler. 

İş yerinde tehlikeye sebep olabilecek varlıkların durumunu belirten veya kişinin yapmış olduğu eylemlerde tehlikeye düşebileceğini ifade eden levhalar yasaklayıcı levhalar olarak bilinirler. İş yerinde yapılmaması gereken eylemlerin yazılı veya görsel olarak yansıtan levhalar, genellikle kırmızı çerçeveye sahip ve diyagonal çizgiler içeren ürünlerdir. Yasaklayıcı levhalar iş yerinin faaliyet alanına göre kullanımlarında değişiklikler gösterirler. Bu anlamda genellikle iş yerlerinde girmak yasaktır, sigara içmek yasaktır, park etmeyiniz gibi terimler ile karşımıza çıkarlar. 

İşletmenin durumuna ve çalışanlara özel olarak tasarlanan emredici levhalar, yasaklayıcı uyarı levhalarının aksine iş yerinde yapılması gereken eylemleri içeririrler. Emir cümleleri ile tasarlanan bu levhalar, güvenliğin sağlanması için gereken sağlıklı bilgileri ifade ederler. Emredici uyarı levhaları işletmenin faaliyetine göre farklılık gösterirken genellikle mavi zemin üzerinde beyaz ve dairesel şekiller yer alır. 

Yangın levhaları, yangın durumlarında söndürücü ekipmanların yerini ve yapılması gereken eylemleri ifade ederler. Yangın levhaları genellikle gece de fark edilebilmeleri açısından fosforlu görünüm özelliğine sahip olurlar. Acil durumlarda ortaya çıkan tehlikeli kalabalığın önlenmesi için genellikle iş yerlerinin giriş ve merdiven kısımlarında yer alırlar. 

Acil çıkış levhaları acil durumlarda kaosun yaşanmaması için tasarlanır ve kullanılırlar. Genellikle yeşil zemin üzerinde piktogram ile oluşturulan bu levhalar, acil durumlarda ne yapılması gerektiğine dair rehberlik görevini üstlenirler. Acil levhalar kategorisinde yer alan elektrik uyarı levhaları, iş yerinde elektrik tesisatının yaratabileceği tehlikeleri ifade ederken dikkat uyarı levhaları ile desteklenirler. 

İş Güvenliği Levhalarının Kullanımı

Uyarıcı görevini üstelenen iş güvenliği levhaları, ortamda ulunan kişilerin yakınında bulunan tehlike durumlarını veya tehlike kaynağından uzak durulması gerektiğini anlatmak için kullanılırlar. Bu tarz tehlikeli alanlarda bulunmak, hem işletme hem de işletme bünyesinde çalışan personel açısından tehlike arz eden bir durumdur. Genellikle sarı zemin üzerine siyah çerçeveler ile kurulu olan bu levhalara, günlük hayatta sıklıkla rastlanır. Günlük hayatta iş güvenliği levhaları dikkat bakım var, basınçlı tüp, asit tehlikesi, bahçe ilaçlıdır, ağaçlar ilaçlıdır, asılı yük, arıza var gibi uyarılar ile bulunurlar. 

İş güvenliği levhaları iş yeri ayırt etmeksizin birçok işletmenin dikkat etmesi ve kullanması gereken unsurlardır. Hem işverenlerin hem de çalışanların uymak zorunda olduğu bu levhalar, farklı farklı ifadeler ile karşımıza çıkarlar. Oldukça yüksek tehlike arz eden ortamlarda tehlikeli yanıcı madde, sigara içilmez, yabancı madde toplama kutusu gibi ifadeler yer alır. 

İş Güvenliği Levhalarının Anlamı

İş güvenliği levhaları bulundukları ortamın şartlarına göre farklı farklı anlamlar içerirler. Genellikle uyarıcı olarak bulunan bu levhalar, iş güvenliğini sağlamak amacı ile yazılı olan uyarıları içerirler. İş güvenliği levhaları aynı zamanda güvenliğin sağlanması amacı ile kullanılması uygun olan veya uygun olmayan malzemelerin bilgilerini de içerirler. İş güvenliği levhaları farklı renklere sahip olmaları nedeni ile anlam içeriklerinde değişmeler görülür. 

İş güvenliği levhalarının çalışanlar tarafından anlaşılması için zaman zaman eğitimlerin verilmesi gereklidir. Verilen bu eğitimler ile çalışanlar iş ortamında yer alan levhalara hakim olurlar. Çalışanların bu bilgileri sayesinde iş ortamlarında yaşanan iş kazaları en aza indirilir. Son yıllarda kullanımı yaygınlaşan iş güvenliği levhaları sayesinde iş kazalarının yaşanması oran olarak oldukça azalmıştır. 

İş Güvenliği Uyarı Levhaları Ne İşe Yarar?

İş güvenliği levhaları ve anlamları iş ortamında iletişimi sağlayan ürünlerdir. Genellikle dış ortamlarda bulunan bu levhalar, işletme içerisindeki tehlikeleri yansıtırlar. Bu levhalar üzerlerinde işletmenin güvenliği açısından gerekli bilgileri ve alınması gereken güvenlik önlemlerini kapsarlar. Çalışanların güvenlik bilinci kazanmasını sağlayan bu levhalar, güvenlik ekipman bilgilerini de içerirler. 

Tehlikeli alanlarda yer alan işletmelerin özellikle kullanması gereken iş güvenliği levhaları, ortamda bulunan bütün insanlar için çok önemlidir. İş ortamlarında hem can hem de mal kaybının yaşanmamasını sağlarlar. Uyarı levhaları farklı iş ortamlarında farklı iş güvenliği uyarı levhaları olarak kullanım alanına sahiptirler. İş güvenliği levhalarının bu özellikleri her işletmenin farklı tehlike unsurları içerdiğini gösterir. İşletme sahipleri bu detayı göz önünce bulundurarak seçim yaparlar. 

İş Güvenliği Uyarı Levhaları Standartları Nedir?

İş güvenliği uyarı levhaları renkleri ve anlamları bakımından farklı sınıf gruplarına ayrılırlar. Bu uyarı levhaları ebat, şekil, renk ve sembollerden oluşarak bu anlamda değişiklikler de gösterebilirler. Genellikle üçgen şekilde ortaya çıkan levhalar acil durum ve güvenli olmayan ortamlar için kullanılır. Kare ve dikdörtgen şekilde kullanılan levhalar, acil durum bilgileri ve işletme hakkında genel bilgi durumlarını içeririrler. Bunun yanı sıra dairesel şekilde olan levhalar, zorunlu veya öneri levhaları olarak bilinirler. 

İş güvenliği uyarı levhaları şeklin yanı sıra renk açısından da oldukça farklıdırlar. Kırmızı renkte olan levhalar yangın uyarısı ve güvensiz ortamları, sarı renkteki levhalar dikkat edilmesi gereken detayları, yeşil renkteki levhalar ilk yardım ve acil çıkış kapılarını, mavi renkte olan levhalar ise kişisel koruyucu eylemlerin yapılması gerektiğini anlatırlar. 

İş Güvenliği Uyarı Levhaları Nereden Alınır?

İş güvenliği uyarı levhaları küçük işletmelerde dahil olmak üzere iş yerlerinin tamamında kullanılması şart olan ürünlerdir. Bu sebep ile yeni iş yeri açanlar veya aktif iş yerlerinde henüz iş güvenliğini sağlamamamış olan kişiler, bu ürün gruplarının nerede satıldığına dair bilgi sahibi olmak isterler. İş güvenliği ekipmanları internet üzerinden temin edilebileceği gibi bu sektör üzerinde hizmet veren birçok firmadan da satın alınabilir.

İş güvenliği ekipmanları alınırken öncelik iş yerinin vermiş olduğu faaliyeti dikkate alınmalı ve bu anlamda ihtiyaç duyulabilecek levha alımı yapılmalıdır. İş güvenliği levhalarının doğru seçim olması ve doğru yerde kullanılmaları oldukça önemlidir. Aksi takdirde yanlış kullanımlardan kaynaklanan yanılmalar telafisi olmayan sorunlar doğurabilir. 

İş Güvenliği Uyarı Levhası Seçimi

İş güvenliği levhaları seçilirken öncelikle iş yerinin bulunduğu ortam değerlendirilmeli ve iş sağlığı uzmanından mutlaka destek alınmalıdır. İş güvenliği uyarı levhaları yönlendirme görevini üstlendiklerinden iş yeri ortamındaki güven ve sağlığın olmasını sağlayacaktır. Olası kaza durumlarının bildirisini doğru yapması için iş yeri uyarı levhalarında, fazlalık veya azlık sayısı yine ortamda yürütülen iş göz önünde alınarak belirlenmelidir. 

İş güvenliği uyarı levhaları seçimleri yapıldıktan sonra kullanılması gereken yerler iş yerinin yetkili kurumları tarafından yapılmalı ve yerleştirmelerde sabitlendirmeleri gerekir. Sabitlenen levhalar uzun süre kullanıma uyumlu ve dayanıklı olacaktır. Aynı zamanda iş yeri uyarı levhalarında paslanmaz mekanizmaların seçilmesi avantajları beraberinde getirecektir. İş yeri uyarı levhaları her zaman yerinde olmalılar ve sık sık kontrollerinin sağlanması gerekir. 

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR